Kořeny sebeobrany Wa-te jitsu dó

Instruktoři sebeobrany Wa-te jitsu a její vedení Jan Vasilenko, 10. dan a Jana Riplová, 7. Dan se stále učí u okinawských mistrů, protože Sebeobrana WA-TE JITSU je originální systém původem z Okinawy.
Principy Wa – te jitsu dó byly prověřeny staletími opravdovými mistry boje, jsou zde zachovány veškeré principy kvalitní, účinné a hlavně funkční sebeobrany a jednota těla, ducha i mysli. Ve Wa – te jitsu se používají techniky tak, jak se je učili okinawští mistři od svých učitelů z Číny, kteří zakomponovali tyto techniky do vlastního bojového systému Te (Te jako vnitřní energie, ne jako ruce).

Z chrámu Shaolin, zhruba 1000 př.nl., se bojové umění známé dnes jako kung fu šířilo po celé Číně. Během staletí čínští bojovníci mnohokrát navštívili ostrov Okinawa a předali zde své poznatky, které se postupně se vyvíjeli v jedinečné umění tohoto ostrova.

Od roku 1609 byla Okinawa vedena klanem Satsuma z Japonska, který zbraně a bojové umění zakázal. To vedlo k tajnému rozvoji mnoha technik s prázdnýma rukama. Všichni ti, kteří se rozhodli naučit bojové umění, museli tak učinit v tajnosti nebo riskovat vysoký trest.
Na ostrově Okinawa byly tři hlavní styly, které jsou pojmenovány podle měst, ve kterých vznikly: Shuri-te, Naha-te a Tomari-te. Byly známé pod společným názvem Okinawan Te (ruka) nebo Tode (čínská ruka).

Techniky podporují nejen umění boje, ale také dobré zdraví a životní dlouhověkost.
Na videu je ukázka z demonstrace okinawských mistrů pořádané v lednu s názvem „Svět okinawského karate“.